هنینگ مانکل

هنینگ مانکل، متولد ۱۹۴۸، برجسته‌ترین نویسنده‌ی زنده‌ی سوئدی است. شهرت او بیش‌تر به‌واسطه‌ی آثار جنایی و داستان‌های کارآگاه «کورت والاندر» است. او عمدتاً ادبیات داستانی می‌نویسد اما در تمام آثار خود در قالب داستانی به موضوعات اجتماعی می‌پردازد. در اعتراضات سال ۱۹۶۸ علیه جنگ ویت‌نام، استعمار پرتغال و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی فعالانه شرکت کرد و هم‌اکنون از مدافعان سرسخت حقوق مردم فلسطین است و به این کشور سفر کرده است. پس از این سفر در مصاحبه‌یی گفته است: «اسرائیل تکرار نظام منفور آپارتاید است که زمانی سیاهان آفریقا را در کشور خودشان شهروند درجه‌ی دو محسوب می‌کرد.» او از کسانی بود که در سال ۲۰۱۰ برای شکستن تحریم اسرائیل با کشتی به غزه سفر کرد.
مانکل مرتب به آفریقا می‌رود. گاه در آفریقا سکونت می‌کند و گاه در سوئد. مانکل همسر دختر کارگردان مشهور سینمای سوئد «اینگمار برگمان» است. در ابتدای سال ۲۰۱۴ در مصاحبه‌یی گفت به سرطان مبتلا شده است و چند ماه بعد در مصاحبه‌یی دیگر گفت سرطان‌اش درمان شده و حال‌اش رو به بهبودی است.
مانکل جوایز ادبی بسیار برده است و آثار او به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. نشر خارپشت کتاب من می‌میرم اما یادها می‌ماند او را منتشر کرده است.